Sıkça Sorulan Sorular

Sipariş vermek için üye olmak gerekiyor mu?

·        Evet, Sipariş verebilmeniz için üye olmanıza gerek olucaktır ve indirimli kampanyalar ve size özel fırsatlardan yararlanabilmeniz için 30 saniyelik bir kayıt formu doldurmanız yeterli olacaktır.

 

Sitenizdeki ürün fiyatları mağazalarınızda da geçerli mi?

·        Sadece online mağazaya özel getirilen ürünler ve internete özel indirim uygulanan ürünler haricinde, bütün ürünlerin fiyatları mağazalarımızda ve online mağazamızda aynıdır.

 

Hangi kargo şirketiyle çalışıyorsunuz?

·        Bütün siparişlerimiz anlaşmalı olduğumuz MNG KARGO şirketiyle ya da ARAS KARGO şirketiyle gönderilmektedir. Türkiye'nin her yerine kargo hizmeti sağlanmaktadır.

 

Siparişimin hediye olarak gönderilmesini istiyorum. Hediye paketi ve not yazılmasını sağlayabilir misiniz?

·        Tüm ürünlerimiz hediye paketli gönderilmektedir. Paket içine yazdırmak istediğiniz notu sipariş ekranında ‘hediye notu’ kısmına yazabilirsiniz.

 

Siparişimi verdikten sonra hangi aşamada olduğunu nereden görebilirim?

·        Siparişinizi oluşturduktan sonra HESABIM alanındaki "Siparişleriniz" bölümünden, siparişinizin hangi aşamada olduğunu görebilirsiniz. Siparişiniz kargoya verildiğinde kısa mesaj yolu ile size bilgi verilmektedir. Kargo takibini aynı şekilde "Siparişleriniz" bölümünden yapabilirsiniz.

 

Satın aldığım ürünü beğenmedim değiştirmek/iade etmek istiyorum. Kargo ücretini tarafıma mı aittir?

·        İade/değişim işlemi için anlaşmalı olduğumuz MNG Kargo’yu kullandığınız takdirde sizden kargo ücreti talep edilmemektedir. Başka bir kargo şirketi tercih ederseniz, kargo gönderim ücreti tarafınıza aittir. (Kapıda Ödeme Hariç)

·        Kapıda Ödemeli gönderilen ürünlerin iade ve değişim işleminde kargo bedeli ALICIYA ait olmaktadır.

·        İade gönderilerinizde iade kargo kodu olarak 84078451 numarasını giriniz. Bu sayede kargonuz hızlıca ve sorunsuz olarak elimize ulaşacaktır.

 

Sipariş ettiğim ürünü beğenmedim değiştirmek/iade etmek istiyorum. Ne yapmalıyım?

·        Değiştirmek/iade etmek istediğiniz ürünü kutusu, garantisi, koruyucu jiletini, faturası (var ise promosyon ürünü) ile birlikte içinde açıklayıcı bir not ile tarafımıza karşı ödemeli göndermeniz yeterlidir. Kargo tarafımıza ulaştıktan sonra müşteri temsilcilerimiz sizlerle irtibata geçecektir.

 

Siparişim gün içerisinde elime ulaşır mı?

·        Aynı gün içerisinde 12:00 kadar verilen tüm ürünler kargoya verilmektedir ortalama 5 iş günü içerisinde teslim edilmektedir.